top of page

Razvijanje učinkovitih komunikacijskih vještina s vašim djetetom

Updated: 28. lip 2024.




Razvijanje učinkovitih komunikacijskih vještina s vašim djetetom ključno je za izgradnju zdravog i povjerenja vrijednog odnosa. Evo nekoliko strategija kako poboljšati komunikaciju s vašim djetetom:


  • Aktivno slušanje:

Posvetite svom djetetu punu pažnju dok govori. Održavajte kontakt očima, kimajte glavom i pokažite da ste predani onome što govori.


  • Stvorite siguran prostor:

Osigurajte da se vaše dijete osjeća ugodno i sigurno dok izražava svoje misli i osjećaje, bez straha od vaših komentara ili kazne.


  • Pitanja otvorenog tipa:

Postavljajte pitanja otvorenog tipa koja potiču vaše dijete da podijeli s vama više detalja i bude opširnije u iskazivanju svojih misli. Na primjer, „Ispričaj mi kako si proveo/la dan” umjesto „Jesi li imao/la lijep dan?”


Dajte svom djetetu vremena da oblikuje svoje misli i odgovori. Izbjegavajte da sami završavate njegove/njene rečenice ili da ga/ju požurujete s odgovorom.


  • Poštujte njegovu/njenu perspektivu:

I kada se ne slažete s mišljenjem svog djeteta, poštujte njegovu/njenu perspektivu i slušajte bez da odmah nudite vlastito stajalište.


  • Budite empatični:

Pokažite empatiju tako da priznate osjećaje vašeg djeteta. Na primjer, recite, „Mogu razumjeti zašto se tako osjećaš.” Neka vaše dijete zna da su njegovi/njeni osjećaji važni i da ih uvažavate. Svakako izbjegavajte umanjivanje emocija ili omalovažavanje njegovih/njenih briga.


  • Razmislite o onome što ste čuli:

Ponovite ono što je vaše dijete reklo svojim riječima. To pokazuje da ste razumjeli i potiče ga/ju da pojasni ako je potrebno.


  • Bez ometanja u pravo vrijeme:

Kad imate važne razgovore, eliminirajte ometanja poput telefona ili televizije. To pokazuje vašu posvećenost razgovoru. Važno je i da odaberete odgovarajuće vrijeme za razgovore. Izbjegavajte pokretanje važnih ili osjetljivih tema kada je vaše dijete umorno, uznemireno ili rastreseno.


  • Podijelite svoj dan i vlastita iskustva:

Podijelite s djetetom događaje toga dana. Podijelite i priče iz vlastitog života kako biste ga/ju naučili nečem novom ili prenijeli nove vrijednosti. Time ćete potaknuti vaše dijete da se otvori i ispriča svoja iskustva te stvarate temelje za uzajamno dijeljenje iskustava .


  • Tražite povratnu informaciju:

Uključite svoje dijete u obiteljske odluke kad je to prikladno. Pitajte za njegovo/njeno mišljenje o stvarima koje ga/ju se tiču, poput planova za vikend ili kućnih obaveza.


  • Potičite izražavanje:

Ako vam se čini da dijete oklijeva hoće li krenuti u razgovor, možete ga/ju potaknuti s riječima poput „Možeš li mi reći više o tome?” ili „Tu sam, slušam ako želiš sa mnom podijeliti svoje misli.” Može se dogoditi da dijete zapinje u izražavanju ili traži prave izraze. Pohvalite i ohrabrite njegov/njene napore u komunikaciji. Neka zna da cijenite njegovu/njenu volju za razgovorom.


* * *

Zapamtite da je učinkovita komunikacija dvosmjerna ulica. Prakticiranjem aktivnog slušanja, empatije i stvaranjem otvorenog i poštovanjem ispunjenog okruženja, postavljate temelje za snažne komunikacijske vještine koje će koristiti vašem djetetu tijekom cijelog života.



Upamtite, planet ne dolazi s uputama, ali naša djeca dolaze – govore nam što trebaju, a na nama je da ih poslušamo i čujemo! Dok ih spremamo na spavanje, nemojmo zaboraviti: sjeme koje večeras posijemo u njihove snove sutra će biti šume.

U kakvom će svijetu rasti vaša mladica?

Do sljedećeg puta, nastavite s roditeljstvom kao da vas budućnost gleda – jer to i čini, i sve zapisuje u boji!


Comentarios


bottom of page